Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

STARY BŁESZYN

(dawniej: Alt Blessin)

Położenie

Stary Błeszyn, do 1945 roku Alt Blessin. Wieś w Województwie Zachodniopomorskim, Powiat Gryfiński, Gmina Mieszkowice.

Wyjeżdżając z miejscowości Gozdowice w kierunku Czelina po przejechaniu ok. kilometra docieramy do Starego Błeszyna, a właściwie do przystanku autobusowego O tej nazwie. Wsi z drogi prawie nie widać. Przy przystanku należy skręcić w prawo. Brukowana droga zawiedzie nas na miejsce. Wioska jest mała, posiada ok 140 mieszkańców.

Historia

Jej historia sięga przełomu czternastego i piętnastego wieku. Pierwsza wzmianka w źródłach pochodzi z 1399 roku. Jej właścicielem był niejaki Nicolaus von Sack, do połowy dziewiętnastego wieku funkcjonowała jako majątek rycerski, następnie została rozparcelowana.
Wiek dwudziesty dla Błeszyna okazaż sie wyjątkowo pechowy. Za życia jednego pokolenia wieś zostaje zniszczona dwukrotnie. Najpierw w 1901 zostaje strawiona przez pożar, a zaledwie 44 lata później znalazła sie niemal w centrum operacji forsowania Odry przez armię radziecką. Wiele domów zostało zrujnowanych. Nie odbudowano ich, w następnych latach cegły w większości zostały wywiezione i wykorzystane jako materiał budowlany do odbudowy Warszawy.
tekst: A. Maćko, 2010.

Co warto zobaczyć:

Stary Błeszyn

jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Resztki starego cmentarza w Starym Błeszynie

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Okolice Starego Błeszyna

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.