Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

BARLINEK

(dawniej: Berlinchen)

Położenie

Barlinek jest położony 30 km na północ od Gorzowa Wielkopolskiego na północnym brzegu Jeziora Barlineckiego.

Historia

Według legendy w XIII wieku osiedlili się tutaj rybacy z Berlina i nadali miejscowości nazwę Berlinchen (Berlinek). W roku 1278 oficjalnie powstało miasto "Neu Berlyn". Wytwarzano tu wówczas ubrania, kwitł przemysł drzewny, istniały młyny. Pożary miasta oraz spustoszenia wojenne utrudniały rozwój, niemniej rozkwitło ono później.
Na początku XIX wieku w mieście działało około 200 rzemieślników zrzeszonych w cechach.
Ciekawostką jest także fakt, iż powstała tu wówczas hodowla jedwabników. W połowie XIX wieku rozwijała się turystyka i Barlinek stał się letniskowym miejscem wypoczynku dla mieszkańców "wielkiego" Berlina.

Współcześnie

Barlinek jest jednym z najładniejszych miast regionu, co wynika częściowo także z jego położenia nad wodą w otoczeniu lasów.
Miasto ma stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, liczne hotele, pensjonaty, restauracje i inne punkty usługowe (wypożyczalnie sprzętu pływającego, pływalnie itp.). Podtrzymuje w ten sposób dawną tradycje miejscowości turystycznej z jakiej słynął przed wojną, gdy nazywany był "Perłą Nowej Marchii". W ostatnich latach Barlinek zdobył reputację "Europejskiej stolicy Nordic Walking'u".

Co warto zobaczyć:

Barlinek

Barlinek jest miastem położonym na północ od Gorzowa Wielkopolskiego. Dawniej nazywany był "Perłą Nowej Marchii". Obecnie między innymi dzięki rozwojowi infrastruktury turystycznej miasto jest na najlepszej drodze do odzyskania podobnego tytułu.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół pod wezw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku

Gotycki kościół z 52 metrową wieżą. Kościół z XIII-XV wieku został zniszczony przez pożar i odbudowany w 1852 roku.
jak trafić → Jeżeli skierujemy się do centrum Barlinka bez trudu zobaczymy wieżę kościoła.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pałacyk "Cebulowy" w Barlinku

Wybudowany w 1908 roku był‚ pierwotnie prywatną posesją nazywaną Willą Duelfer. Po wojnie mieściły się w nim instytucje państwowe, zaczął‚ jednak popadać w ruinę. Od 2008 jest restaurowany ponownie jako własność prywatna.
Swoją nazwę zawdzięcza dwóm wieżyczkom w kształcie cebul.
jak trafić → Pałacyk znajduje się kilkaset metrów na zachód od centrum Barlinka nad jeziorem. Najłatwiejszym sposobem żeby go odnaleźć jest obchodzić jezioro zgodnie z ruchem wskazuwek zegara ruszając z plaży miejskiej.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik w miejscu dawnego cmentarza niemieckiego w Barlinku

W miejscu istnienia dawnego niemieckiego cmentarza w Barlinku od kilku lat znajduje się głaz upamiętniający danych mieszkańców miasta.
jak trafić → Z rynku miejskiego w Barlinku należy udac się w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i rozglądać się za małym parkiem po lewej stronie za supermarketem Netto.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Muzeum regionalne w Barlinku

Muzeum zawiera ekspozycje związane z historią ziem barlineckich
jak trafić → Muzeum mieści się w centrum Barlinka na wprost kościoła.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Barlinek Centrum Informacji Turystycznej (CIT)

ul. Paderewskiego 7
tel. 95 7462874
E-Mail: it.barlinek@wp.pl
www.it.barlinek.pl
Czynne: Pon-Pt. 09.00 - 17.00, Sob. 11.00-18.00
jak trafić → W centrum Barlinka należy kierować się w stronę kościoła z wysoką wieżą. Informacja znajduje się naprzeciw wejścia do kościoła po drugiej stronie ulicy nieopodal muzeum.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Gdzie zjeść w okolicy

Restauracja "Tawerna Asana" w Barlinku

74-320 Barlinek
ul. Wodna 2
Restauracja leży bezpośrednio nad brzegiem jeziora w mieście. Posiada ona taras z pięknym widokiem. Wnętrze w nowoczesnym stylu ze stołem bilardowym i dużym telewizorem.
W ofercie znajduje się pizza oraz szeroka gama potraw polskich i międzynarodowych. Ceny są zróżnicowane a jedzenie szybko przyrządzane i smaczne. Pizza jest także wyśmienita w najmniejszej wersji.
jak trafić → Restauracja znajduje się w centrum Barlinka bezpośrednio nad brzegiem jeziora.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Hotel "Barlinek" w Barlinku

74-320 Barlinek
ul. Jeziorna 14
tel.: 665144700, fax: 957461009
email: office@hotelbarlinek.pl
www.hotelbarlinek.pl
Pięknie położony, bezpośrednio nad jeziorem, ale niedalego od centrum miasta. Dobrze wyposażony z wysokim poziomem obsługi oraz z bardzo dogodnymi cenami jak za hotel tej kategorii.
jak trafić → Bezpośrednio nad jeziorem w centrum miasta, na prawo od mostu.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pokoje Gościnne Państwa Mikulskich w Barlinku

74-210 Barlinek
ul. Flukowskiego 21
tel.: 697909902
Prosto wyposażone i niedrogie pokoje gościnne. Budynek położony jest w cichej okolicy. Posiada miejsce na zaparkowanie auta oraz możliwość gotowania posiłków.
jak trafić → Pensjonat leży nad jeziorem naprzeciwko centrum miasta. Przed stadionem piłkarskim należy skręcić w niewielką ulicę w lewo. Pokoje gościnne znajdują się w ostatnim domu po lewo stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kemping i pokoje gościnne w Moczkowie koło Barlinka

ul. Gorzowska 16/1, 74-320 Barlinek
Tel. 0957464444
Ładny i dobrze zorganizowany kemping (miejsce na namioty, przyczepy kempingowe, możliwość wynajęcia domków i pokoi (agroturystyka). Ośrodek prowadzony przez rodzinę polsko-niemiecką.
jak trafić → Z Gorzowa Wielkopolskiego należy jechać na północ w kierunku Barlinka. 2 km przed Barlinkiem należy uważnie wypatrywać w Moczkowie po lewej stronie wejścia z polską i niemiecką flagą.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Agroturystyka u Babci Anny w Tuczenku

Anna Szlesinska, Tuczenko 1, 66-510 Bobrówko   |    Tel. +48 795 205 310
Agroturystyka "U Babci Anny" to dawna leśniczówka położona bezpośrednio nad jeziorem Tuczeń, w otulinie lasów Nadleśnictwa Bierzwnik a obecnie komfortowy apartament przeznaczony dla 5-6 osób. Dzika przyroda, nieskazitelnie czyste środowisko naturalne, cisza i spokój, to wszystko czeka tutaj na turystów. Zapraszamy Gości przez cały rok, na spacery po lesie, kąpiele w jeziorze, łowienie ryb, jazdę na rowerze czy grillowanie w ogródku.
www.oma-anna-polen.de/pl
jak trafić → Najbliższe miasteczko to Strzelce Krajeńskie (ok.12 km). Ze Strzelec Kraj. wyjeżdzamy ulicą Asnyka, mijamy wioski Bronowice i Sokólsko a w miejscowości Bobrówko wjeżdzamy do lasu, gdzie po przejechaniu ok. 2 km skręcamy w prawo i po 300 metrach jesteśmy na miejscu.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.