Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

DOLSK

(dawniej: Dölzig)


Położenie

Dolsk leży na południe od Myśliborza, 3,5 km na wschód od dłównej drogi Dębno-Myślibórz pomiędzy jeziorami: Dolskim i Postnym.

Historia

Wieś była wspomniana po raz pierwszy w 1337 roku pod nazwą Toltzick. Należała do rodziny von Schöebeck do XVII wieku. W drugiej połowie wieku XIX (kiedy właścicielem był Friedrich Carl Tassilio von Tresckow) Dolsk był jedną z największych posiadłości w okolicy. W 1930 roku Dolsk przeszedł w ręce związku osadników, który podzielił należące do niego grunty pomiędzy indywidualne gospodarstwa.

Ciekawe miejsca

Pałac położony przy południowym brzegu Jeziora Dolskiego, wybudowany został pomiędzy rokiem 1828 a 1845. W 1889 jego właściciel Tassilio von Tresckow przeprowadził znaczną rozbudowę poprzez dodanie tarasu, trzech wież, oraz dekoracyjnych elementów dachowych. Pałac został skonfiskowany przez władze III Rzeszy w 1944r, co nastąpiło po nieudanej próbie zamachu na Hitlera. Przed końcem wojny w pałacu znajdowała się szkoła kadetów dla dzieci wyższych oficerów Wehrmachtu. Po wojnie pałac został przekształcony w magazyn zboża, lecz później przestał być użytkowany i popadł w ruinę w wyniku pożaru w 1967 roku. Obecnie jest ponownie w rękach prywatnych.
Kościół położony w centrum wsi wybudowany został w latach 1740-1741. Pomnik upamiętniający żołnierzy którzy stracili życie podczas I Wojny Światowej znajduje się koło kościoła. Napisy na pomniku są nadal czytelne.
Kuźnia, położona przy głównej drodze, została wybudowana w 1781 roku. Budynek należy do gminy Dębno i został niedawno odnowiony.

Tekst: Paweł Zieliński, 2012

Co warto zobaczyć:

Dolsk

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół pod wezw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dolsku

jak trafić → Jadąc z Dębna w kierunku Myśliborza należy w miejscowości Ostrowiec skręcić w prawo na Dolsk, . Jadąc na mystki miniemy w Dolsku kościół po naszej prawej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik wojenny w Dolsku

Pomnik żołnierzy niemieckich z Dolska poległych w I Wojnie Światowej.
jak trafić → Pomnik znajduje się na terenie przykościelnym w Dolsku.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pałac w Dolsku

Pałac z XVIII wieku. Przebudowany w 1890 roku. Styl neogotycki. Zamek znajduje się w ruinie ale jest powoli odrestaurowywany.
jak trafić → Jadąc z Dębna do Myśliborza należy skręcić w prawo w miejscowości . Następnie w Dolsku trzeba jechać kilkaset metrów przez wieś i wypatrywać zamku po lewej stronie drogi poza budynkami wsi.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz w Dolsku

Na współczesnym cmentarzu koło Dolska można znaležć resztki poniemieckich grobów.
jak trafić → Z Dolska należy kierować się na Brzeźno. Z drogi będzie widac białą cmantarną kaplicę.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny poniemieckiego młyna (nr. 1) w Dolsku

jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny poniemieckiego młyna (nr. 2) w Dolsku

jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.