Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de


Warning: Use of undefined constant GOZDOWICE - assumed 'GOZDOWICE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/miejscowosci/gozdowice.php on line 14
GOZDOWICE

(dawniej: Güstebiese)

Położenie

Gozdowice leżą nad Odrą na granicy polsko-niemieckiej. Połozone są 12 km na zachód od Mieszkowic i 25 km na południe od Cedyni. Jadąc zarówno ze strony Kostrzyna jak i Szczecina w Mieszkowicach nalezy skręcis w kierunku Siekierki, Gozdowice.

Gozdowice sa małą wioską liczącą około 120 mieszkańców.

Wieś leży na terenie Cedynskiego parku krajobrazowego, nad rzeką Odrą oraz leżącymi wzdłóż jej brzegu łąkami. Od pozostałych stron Gozdowice otoczone są lasami.

Współcześnie

Jesienia 2007 roku otwarte zostało tutaj promowe przejście graniczne do Niemiec. Prom połączył oba brzegi rzeki tak jak miało to miejsce przed wojna.

Gozdowice znane są w okolicy z najwyższej jakości miodu wytwarzanego przez rodzinne gospodarstwo o tradycji sięgającej początku powojennej historii tego regionu.


Co warto zobaczyć:

Gozdowice

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół Pod wezw. Niepokalanego poczęcia NMP w Gozdowicach

Kościół z XIII-XIV w.
Msze Św: niedziela 13:00. (Parafia: Czelin)
jak trafić → Położony obok dużego zakrętu w centrum wsi. Można zaparkować naprzeciwko muzeum.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych I Armii WP w Gozdowicach

Założone w 1965 r. w budynku który w 1945 roku był siedziba dowódcy operacji forsowania Odry. Zawiera pamiątki po działaniach polskiej i rosyjskiej armii wiosnš 1945 r.
jak trafić → Muzeum znajduje się koło zakrętu w centrum Gozdowic.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Odra

Druga pod względem długości rzeka Polski. Ma długość 854,3 km i niesie około 500 m3 wody na sekundę. Wzdłuż Odry biegnie czćść granicy polsko-niemieckiej. Piękne widoki można podziwiać wzdłuż całego biegu Odry.
jak trafić → Odrę można oglądać w Kostrzynie, Czelinie, Gozdowicach, Starej Rudnicy, Zatoni Dolnej i innych.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Prom w Gozdowicach

Przed wojną Gozdowice posiadały przejscie które po wojnie ze względu na granicę Państwa zamknięto. Ponownie otwarto je w roku wejścia Polski do strefy Shengen. Prom zabiera na pokład do 6 samochodów. Poszt przzeprawy to ok 5 zł za auto i ok 1 zł za osobę.
jak trafić → Z Mieszkowic należy kierować sie na Siekierki. W Gozdowicach przejście promowe jest wyraźnie oznakowane.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Punkt widokowy "bunkier" w Gozdowicach

Miejsce na wysokim przegu Odry z ciekawą panoramą niemieckiego brzegu. Znajduje się tu budynek - bunkier z drewanianych bali. W tym miejscu w 1945 roku znajdowała się bateria dział artyleryjskich.
jak trafić → Wjeżdżając do Gozdowic od strony Starych Łysogórek należy skręcić w prawo tuż za pomnikiem - kamienną tablicą.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik sapera w Gozdowicach

Pomnik pamięci żołnierzy wojsk inżynieryjnych, którzy w kwietniu 1945 roku zbudowali most pontonowy przez umożliwiając sforsowanie Odry przez I Armię Wojska Polskiego.
jak trafić → Jeżeli wjeżdżamy do Gozdowic od strony Mieszkowic, to pomnik znajdziemy tuż przy zakręcie w centrum wsi. Auto można zostawić na parkingu u stóp pomnika.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kolekcja kamieni w Gozdowicach

Przed domem z numerem 22 w znajduje się kolekcja ciekawych kamieni. Są wśród nich: Kamienie graniczne z XIX wieku, okrągły pruski kamień milowy, pomnik wojenny poległych z Güstebiese w czasie wojny Francusko-Pruskiej w latach 1870-1871 oraz wierzchołek pomnika Fryderyka Wielkiego, który stał dawniej na górze za Gozdowicami a pod koniec wojny został zniszczony i zrzucony do Odry.
jak trafić → Kamienie stoją przy drodze pomiędzy muzeum a przejściem promowym po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik wojenny w Gozdowicach

Pomnik wojenny poległych z Güstebiese w czasie wojny Francusko-Pruskiej w latach 1870-1871.
jak trafić → Pomnik stoi przy drodze pomiędzy muzeum a przejściem promowym po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Stary cmentarz w Gozdowicach


Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/cmentarze/gozdowicecmentarz.php on line 17

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/cmentarze/gozdowicecmentarz.php on line 18
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Sztuka i piękne drobiazgi w Gozdowicach

Polscy i niemieccy artyści oraz rzemiosło artystyczne zapraszają do pawilonu obok przeprawy promowej, każdego tygodnia w sezonie letnim od piątku do niedzieli od 13:00 do 18:00. Ceramika, malarstwo, grafika, druk tekstylny, miód, wiklina, biżuteria drewniana, metaloplastyka, rzeźba, literatura i inne.
jak trafić → W budynku dawnej odprawy celnej w Gozdowicach tuż, przy przejściu promowym.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Uroczystości z okazji Forsowania Odry w 1945 r. w Siekierkach i Gozdowicach

Co roku w kwietniu w Siekierkach i Gozdowicach ma miejsce uroczystość z okazji forsowania odry w 1945 roku przez I Armie Wojska Polskiego. Na uroczystości składają się: msza na cmentarzu w Siekierkach, zwykle z efektownymi salwami, niekiedy pokaz sprzętu wojskowego, a nastpęnie złożenie wieńców pod pomnikami w Siekierkach i Gozdowicach. Na koniec grochówka wojskowa w Gozdowicach.
jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Gozdowice - Stare zdjęcia

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Noclegi w Starych Łysogórkach

Stare Łysogórki 33, tel: 914145012, tel: 698370441
Ładny pensjonat z ogrodem i miejscem na grilla. Mili właściciele, ładna okolica. Może zakwaterować łącznie 10 osób. Można zostawić samochód na zamykanym podwórku. Cena około 30-40zł za nocleg.
WWW: noclegi-lysogorki.pl
jak trafić → Jadąc z Mieszkowic w kierunku Cedyni pensjonat zobaczymy po lewej stronie drogi około 400 metrów po wjechaniu do wioski .
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.