Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

ROŚCIN

(dawniej: Rostin)

Rościn jest niewielką wsią położona kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Myśliborza W XVIII wieku dzięki pokładom białej glinki eksploatowanej w okolicach Jeziora Rościńskiego we wsi otworzono fabryke fajeczek glinianych, które stąd rozprowadzane były po całej Europie. Obecnie ze starej fabryki nic nie pozostało.
W Rościnie znajdują się obecnie dwa kościoły: jeden obecnie użytkowany - XVIII wieczny i jeden popadły w ruinę kościół z XIII wieku który używany był po wojnie jako magazyn. Nieopodal kościolow znajduje się barokowy pałac, niestety również w stanie bliskim ruiny a za nim dawny park pałacowy.
Rościn otaczają pola uprawne a nieopodal wsi w niewielkim lasku znaleźć mozna ciekawy pomnik przyrody - olbrzymi głaz narzutowy.

Co warto zobaczyć:

Rościn

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół pod wezw. Św. Rocha w Rościnie

Kościół z XVIII wieku.
Masze ś, w niedziele godzina 11:00. (Parafia: Różańsko)
jak trafić → Z Myśliborza należy jechać w kierunku Dębna. Za Myśliborzem należy skręcić w prawo na Czerników a po około 3 kiometrach w lewo na Rościn.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Stary kościół w Rościnie

Kościół gotycki z kamieni granitowych z XIII wieku. Po wojnie służył jako magazyn. Obecnie budowla jest w podupadąjacym stanie.
jak trafić → Z Myśliborza należy jechać w kierunku Dębna. Za Myśliborzem należy skręcić w prawo na Czerników a po około 3 kiometrach w lewo na Rościn. Stary kościół znajduje się na wzniesieniu naprzeciw współczesnego kościoła.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pałac w Rościnie

Pałac został wybudowany przez rodzinę von Bredow w XVIII wieku. Obecnie jest on w posiadaniu firmy kosmetycznej ktora planowała uruchomienie tutaj hotelu, jadnak nie sa prowadzone prace w tym kierunku.
jak trafić → Z Myśliborza należy jechać w kierunku Dębna. Za Myśliborzem należy skręcić w prawo na Czerników a po około 3 kiometrach w lewo na Rościn. Pałac jest po lewej stronie drogi zaraz za kościołem.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Park pałacowy w Rościnie

Na terenie parku znajduje sie fragment dawnego ogrodzenia grobowca rodzinnego.
jak trafić → Z Myśliborza należy jechać w kierunku Dębna. Za Myśliborzem należy skręcić w prawo na Czerników a po około 3 kiometrach w lewo na Rościn. PPark jest po lewej stronie drogi w głębi za kościołem i pałacem.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Głaz narzutowy w Rościnie

Wielki głaz narzutowy - 2,1 m wysokosci, 12,5 m obwodu. Nazywany "Czarcim Głazem" a po niemiecku "Klickstein".
jak trafić → Jadąc od strony Myśliborza należy przejechać niemal przez cały Rościn. Na końcu obok przydrożnego krzyża znajduje się kierunkowskaz a kawałek dalej następny. Polną drogą należy iść aż do lasu i w lesie jeszcze około 400 metrów. Głaz będzie oznakowany.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz w Rościnie

Obok kościoła w Rościnie znajduje się cmentarz wiejscki a kawałek dalej pozostałości dawnego cmentarza niemieckiego.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.