Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

SIEKIERKI

(dawniej: Zäckerick)Co warto zobaczyć:

Siekierki

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

Sanktuarium zostało zbudowane w latach 80' na miejscu dawnego kościoła zburzonego po wojnie. Otwarcie sanktuarium nastapiło w dniu 6 maja 1990 roku. W sanktuarium znajduje się obraz Matki Boskiej ze Stoczka Warmińskiego.
jak trafić → Jadąc z Osinowa Dolnego przez Siekierki należy skręcić w lewo obok zrobionej z kamieni kapliczki. Sanktuarium znajduje się na górce.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz Wojskowy w Starych Łysogórkach

Na cmentarzu spoczywa 1973 polskich żołnierzy poległych w 1945 r. w czasie Operacji Berlińskiej. 322 żołnieży jest nieznanych.
jak trafić → Jadąc z Siekierek do Starych Łysogórek cmentarz znajduje się po lewej stronie. Czołg przed cmentarzem widać z daleka.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny cmentarza niemieckiego w Siekierkach

Ruiny cmentarza znajdują się w gęstych zaroślach tuż obok wsi. Bardzo silnie zniszczone. Zachowały si&3281 jedynie nieliczne fragmenty dawnych pomników cmentarnych. Brak tablic nagrobnych i ich fragmentęw.
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/cmentarze/siekierkistarycmentarz.php on line 17

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/cmentarze/siekierkistarycmentarz.php on line 18
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Uroczystości z okazji Forsowania Odry w 1945 r. w Siekierkach i Gozdowicach

Co roku w kwietniu w Siekierkach i Gozdowicach ma miejsce uroczystość z okazji forsowania odry w 1945 roku przez I Armie Wojska Polskiego. Na uroczystości składają się: msza na cmentarzu w Siekierkach, zwykle z efektownymi salwami, niekiedy pokaz sprzętu wojskowego, a nastpęnie złożenie wieńców pod pomnikami w Siekierkach i Gozdowicach. Na koniec grochówka wojskowa w Gozdowicach.
jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny starej fabryki koło Starej Rudnicy

Ruiny poniemieckiej fabryki kruszyw zbudowanej przed pierwszą wojną. Na filarach, których pozostałości widać na zdjęciach znajdowały się szyny dla wagoników.
jak trafić → Jadąc z Siekierek w kierunku Starej Rudnicy przejeżdżamy przez stare tory kolejowe i mijamy po naszej prawej stronie dawne zabudowania stacji. Następnie za zakrętem po około 100 m. skręcamy w prawo w leśną drogę. Jadąc tą drogą kilka kilometrów napotkamy po naszej lewej duże betonowe ruiny.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Most kolejowy koło Siekierek

Most w Siekierkach jest najdłuższym mostem na Odrze . Dawniej przebiegała tędy linia kolejowa Wriezen-Stargard Szczeciński. Most został wysadzony przez cofające sie wojska niemieckie 15.03.1945. Po wojnie został odbudowany i działał jako most kolejowy dla pociągow towarowych od 28.06.1957 do 01.02.1982. Obecnie jest niezagospodarowany. Z mostu roztaczają się widoki na i jej rozlewiska. Ze względu na bezpieczeóstwo odradzamy zwiedzanie mostu z dziećmi.
jak trafić → Jadąc z Siekierek do Starej Rudnicy przejedziemy tory kolejowe. Tuż za torami na zakręcie odchodzi mała dróżka w lewo. Idąc tą drogą dojdziemy po około 300 metrach do mostu.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.