Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

STRZELCE KRAJEŃSKIE

(dawniej: Friedeberg)

Położenie

Miasto położone w północnej części woj. lubuskiego. Usytuowane 26 km na północny wschód od Gorzowa Wielkopolskiego., przy drodze krajowej nr 22 (Dawna droga nr 1, łącząca Berlin z Gdańskiem i Królewcem).
Miasto zajmuje powierzchnię 4.94 km kwadratowych i liczy 10.300 mieszkańców
Położone jest na Wysoczyźnie Gorzowskiej, 78 m n. p. m., nad jeziorami Dolnym i Górnym, pomiędzy kompleksami lasów Puszczy Drawskiej i Gorzowskiej (W pobliżu Pojezierze Dobiegniewskie - tzw. "Lubuskie Mazury", Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy i Drawieński Park Narodowy).

Historia

Miejscowość wymieniona po raz pierwszy w 1272 roku w "Kronice Wielkopolskiej", w związku ze spaleniem przez księcia Przemysława II, zamku (castrum) margrabiego Konrada, koło wsi "Strzelcze". W latach 1272 - 1286 założono w tym miejscu miasto Friedeberg (o powierzchni 24 ha), które lokowane zostało na prawie magdeburskim. W tym czasie średniowieczne miasto otoczone zostało potężnymi murami obronnymi, zbudowanymi z głazów narzutowych i kamieni polnych. Urodził się tutaj i jest pochowany nadworny malarz ostatniego cesarza Niemiec - Wilhelma II, prof. Ludwig Noster.

W wyniku powojennych działań Armii Czerwonej miasto zostało zniszczone w 80 %. Obecnie całkowicie odbudowane.

Ze Strzelec Krajeńskich pochodzi muzyk i kompozytor Jan Janikowski, założyciel słynnego szczecińskiego zespołu wokalnego "FILIPINKI"

Współcześnie

Miasto jest siedzibą gminnych i powiatowych instytucji samorządowych (powiatu strzelecko - drezdeneckiego). Znajdują się tutaj także: Prokuratura Rejonowa, Sąd Rejonowy, Powiatowa Komenda Policji, Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej, Markety sieci handlowych - "Biedronka" (2), "Piotr i Paweł", "Netto", "Intermarche", banki (6), przedszkola (3), szkoły: podstawowa, gimnazjum, Zespoły Szkół Ponadgimnazjalnych (2), Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP, Państwowa Szkoła Muzyczna, Filia Akademii Rolniczej w Szczecinie. Kulturę upowszechniają: Miejski Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Strzelecko - Krajeńskie Towarzystwo Kultury. Media - dwutygodnik samorządowy "Ziemia Strzelecka".
tekst: G. Graliński, Strzelce Krajeńskie, 2009

Co warto zobaczyć:

Strzelce Krajeńskie

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Mury obronne w Strzelcach Krajeńskich

Mury obrnne Strzelec Krajeńskich wraz z Bramą Młyńską oraz Basztą Więzienną stanowią zespół fortyfikacji obronnych, ktore powstały w latach 1272 - 1290.
jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Santok

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Muzeum Grodu Santok

ul.Wodna 4, 66-431 Santok
tel. 957316108
czynne codziennie od 10.00 do zmroku.
Otwarcie muzeum, zorganizowanego w zaadaptowanym pod potrzeby placówki zabytkowym budynku dawnej gospody, nastąpiło 24 czerwca 1978 r. Trzydzieści lat później, tj. w 2008 r. przeprowadzono generalny remont obiektu, modernizację pomieszczeń i sal wystawowych oraz wykonano nową, składającą się z dwóch części aranżację ekspozycji muzealnej. Więcej informacji ⇒
jak trafić → Muzeum przy przeprawie promowej przez Wartę
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Festiwal "Keja" w Długiem koło Strzelec Krajeńskich

Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Keja" nad Jeziorem Lipie. Koncerty, wystepy, pokazy, turnieje piłki siatkowej, atrakcje gastronomiczne. Impreza odbywa się na początku sierpnia (07.08.2010).
jak trafić → Ze Strzelec Krajeńskich nalezy kierowac sie na Dobiegniew. Długie leży w odległości około 7 km. od Strzelec.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Agroturystyka u Babci Anny w Tuczenku

Anna Szlesinska, Tuczenko 1, 66-510 Bobrówko   |    Tel. +48 795 205 310
Agroturystyka "U Babci Anny" to dawna leśniczówka położona bezpośrednio nad jeziorem Tuczeń, w otulinie lasów Nadleśnictwa Bierzwnik a obecnie komfortowy apartament przeznaczony dla 5-6 osób. Dzika przyroda, nieskazitelnie czyste środowisko naturalne, cisza i spokój, to wszystko czeka tutaj na turystów. Zapraszamy Gości przez cały rok, na spacery po lesie, kąpiele w jeziorze, łowienie ryb, jazdę na rowerze czy grillowanie w ogródku.
www.oma-anna-polen.de/pl
jak trafić → Najbliższe miasteczko to Strzelce Krajeńskie (ok.12 km). Ze Strzelec Kraj. wyjeżdzamy ulicą Asnyka, mijamy wioski Bronowice i Sokólsko a w miejscowości Bobrówko wjeżdzamy do lasu, gdzie po przejechaniu ok. 2 km skręcamy w prawo i po 300 metrach jesteśmy na miejscu.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.