Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

GUDZISZ

(dawniej: Kutzdorf)

Położenie

Gudzisz położony jest 10 km na południowy-zachód od Dębna, 0,6 km na południe od głównej drogi z Chwarszczan do Namyślina, na lewym brzegu Myśli.
Liczba ludności wynosi 277 osób (w 2005 r.).

Historia

Wieś była po raz pierwszy wspomniana w 1262 gdy należała do Templariuszy. Przed bitwą pod Sarbinowem wojska pruskie przeprowadzały operacje w pobliżu Gudzisza mające na celu przekonać Rosjan o rozpoczęciu ataku z tej strony. Podczas bitwy wioska nie doznała żadnych zniszczeń.

10 listopada 1919 stacja kolejowa Neumühl-Kutzdorf (dziś stacja Namyślin) stała się sławna w całych Niemczech z powodu wielkiej katastrofy kolejowej. Rano tego dnia pociąg towarowy uderzył w również towarowy skład manewrujący na stacji.

W wyniku kolizji pomiędzy tymi pociągami zginęło 45 osób a 18 zostało poważnie rannych. Wynikało to z faktu, że rząd niemiecki pod przywództwem Gustava Bauer'a zawiesił ruch pasażerski (od 5 do 15 listopada) aby zwiększyć dostawy węgla i ziemniaków dla cierpiącej wskutek I Wojny Światowej ludności. W wyniku tej dyrektywy zwiększyła się ilość podróżujących nielegalnie pociągami towarowymi, którzy znajdowali się także w biorących udział w kolizji pociągach.
Tekst: Frank Wassmuth

Ciekawe miejsca

Kościół wzniesiony w 1845 r.
Elektrownia wodna na Myśli wybudowana w latach 1921-22 i działająca do tej pory.
Tekst: Paweł Zieliński, 2012

Co warto zobaczyć:

Gudzisz

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gudziszu

Kamienno ceglany kościół wzniesiony w 1845 roku w miejscu istniejącego wcześniej i rozebranego w 1809 r. (Parafia: Sarbinowo)
jak trafić → Jadąc z Boleszkowic do Namyślina należy skręcić w lewo na Gudzisz. Kościół jest po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.