Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

SARBINOWO

(dawniej: Zorndorf)

Położenie

Sarbinowo jest wsią położoną pomiędzy Dębnem a Kostrzynem. Liczba mieszkańców Sarbinowa wynosi około 520.
Sarbinowo jest ulokowane bardzo ładnie na płaskim terenie. Po stronie południowej i zachodzniej otoczone jest lasami.

Historia

Po raz pierwszy miejscowość była wzmiankowana w roku 1262 jako Zorbamstorp (nazwa ta moze sugerowac że wieś zamieszkiwana była przez Serbołużyczan). Wieś stała się znana w całej Europie za sprawą rozegranej w czasie Wojny Siedmioleniej w 1758 bitwy pomiędzy armiami pruską a rosyjską. Była to tak zwana "Bitwa pod Sarbinowem". Sama wioska także znacznie ucierpiała podczas bitwy.

Nieopodal wsi znajduje się tak zwane "Wzgórze Fryderyka" z pomnikiem upamietniajacym miejsce z którego król dowodził bitwą.

Niedalko znajduje się takż "Fort Sarbinowo" - zniszczona część dawnej potężnej "Twierdzy Kostrzyn". Fort zbudowany był w latach 1883-87, jednak okazał się przestarzały jak na owe czasy tuż po zakończeniu budowy.

Co warto zobaczyć:

Sarbinowo

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół w Sarbinowie

jak trafić → Jadąc z Mieszkowic do Kostrzyna kościół znajduje się na dużym zakręcie w Sarbinowie po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik Bitwy pod Sarbinowem koło Sarbinowa

Odnowiony Pomnik wzniesiony w miejscu Bitwy pod Sarbinowem pomiędzy Prusami a Rosjanami w roku 1758. Poprzedni stojũcy w tym miejscu pomnik był wspomniany w książce znanego pisarza niemieckiego Theodora Fontane'a "Wanderungen durch die Mark Brandenburg". Pomnik tamten zostal jednak zniszczony i przez długi czas w jego miejscu znajdował się jedynie stos kamieni. W 2010 roku został postawiony nowy pomnik w tym samym miejscu - w którym stacjonował król pruski Fryderyk II.
jak trafić → Jadąc z Kostrzyna w kierunku Dębna należy w miejscowości Sarbinowo skręcić w lewo. Około kilometra za Sarbinowem po prawej stronie drogi zobaczymy tablice z wizerunkiem pruskiego żołnierza. Znajdująca sie przy niej aleja drzew prowadzi do miejsca w którym znajdował się pomnik.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Sarbinowo - Stare zdjęcia

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Fort Sarbinowski w Kostrzynie

System bunkrów wybudowany w latach 1883-1887 jako część Twierdzy Kostrzyn. Pozostały tylko dosyć widowiskowe resztki umocnień.
jak trafić → Jadąc z Dębna do Kostrzyna bunkry zlokalizowane są ok 3 kilometrów przed Kostrzynem po lewej stronie. Trzeba jechać ok. 300 m żużlówką.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.