Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

SŁOŃSK

(dawniej: Sonnenburg)Co warto zobaczyć:

Ruiny pałacu w Słońsku

Pałac wybudowany w 1429 roku i odbudowany 1668 po pożarze. Po II Wojnie Światowej zamieniony na magazyn zboża. Zniszczony przez pożar w 1975 roku.
jak trafić → Z Kostrzyna należy kierować się drogą nr. 22 na południowy-wschód. Po 15 km. dotrzemy do Słońska. Ruiny pałacU znajdują się w centrum miejscowości naprzeciwko kościoła.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Słońsk

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół w Słońsku

Kościół z XIX wieku zbudowany przez Karla Friedricha Schinkel. W kościele piękne witraże przedstawiające herby 92 rycerzy, oraz ciekawy zabytowy ołtarz
jak trafić → Należy jechać z Kostrzyna drogą nr. 22 w kierunku południowo wschodnim. Słońsk jest w odległości 15 km, a kościół znajduje się w środku miejscowości.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Dawny cmentarz niemiecki w Słońsku

Na terenie dawnego niemieckiego cmentarza utworzono lapidarium z nagrobkami bardziej i mniej znanych dawnych mieszkańców miasta.
jak trafić → Na cmentarzu komunalnym w Słońsku. Jadac z Kostrzyna należy skręcic w prawo przed rondem w centrum miasta. Cmentarz znajduje się po lewej stronie kilkaset metrów dalej.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz ofiar nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Słońsku

Cmanterz zawiera pomniki i groby ofiar obozu koncentracyjnego. W latach 1933-1945 więzionych było tutaj wielu niemieckich i zagranicznych przeciwników reżimu hitlerowskiego w tak zwanym "Piekle tortur". Krótko przed końcem wojny SS zamordowało 800 z nich.
jak trafić → Cmentarz znajduje się przy niewielkiej drodze, biegnącej w lewo przed rondem w centrum miasta (jadąc z Kostrzyna). Należy patrzeć na oznakowanie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik wojenny w Słońsku

Wielki pomnik pamięci mieszkańców Słońska poległych w I Wojnie Światowej.
jak trafić → Na komunalnym cmentarzu w Słońsku. Jadąc z Kostrzyna skręcamy w prawo przed rondem w centrum miasta. Po kilkuset metrach zobaczymy cmentarz po lewej.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Słońsk (Sonnenburg) - Stare zdjęcia

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Co warto zobaczyć w okolicy:

Rezerwat Ptaków Słońsk

Rezerwat ustanowiony w 1977 roku celem ochrony różnych gatunków ptaków. Rezerwat obejmuje bagna i rozlewiska na południe od Kostrzyna.
jak trafić → Jadąc z Kostrzyna na Poznań rezerwat zaczyna się zaraz za rondem i przejazdem kolejowym.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Park Narodowy "Ujście Warty"

Park Narodowy "Ujście Warty" istnieje od roku 2001 na terenie 8074 hektarów pomiędzy Słońskiem, Kostrzynem and Witnicą. Występuje tutaj ok. 270 gatunków ptaków, wiele zagrożonych, a także wiele rzadkich roślin. Park można zwiedzać wieloma trasami.
jak trafić → Z Kostrzyna należy jechać na Słońsk. Budynek administracji parku znajduje się niedaleko po prawej stronie. Park rozciąga się na lewo. Ze Słońska prowadzą dobre trasy piesze przez park.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Budynek administracji Parku Narodowego Ujścia Warty z wieżą obserwacyjną koło Kostrzyna

Wieża oferuje dobry widok na Park Narodowy. Dostepne sa takze pokoje dla niewiekiej ilosci turystow. Za budynkiem zlokalizowany jest ogrodek naukowy i maly parking. Punkt startowy wycieczek do parku.
Chyrzyno 1, 69-113 Górzyca, Tel.: 095 7524027
E-Mail: sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl   http://www.pnujsciewarty.gov.pl/
jak trafić → Z Kostrzyna nalezy jechac w kierunku na Słońsk. Budynek administracji parku znajduje sie niedaleko za Kostrzynem po prawej stronie drogi.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kamien Maurycego w Lemierzycach

Tak zwany kamień Maurycego jest naturalnym pomnikiem - granitowym głazem narzutowym z epoki lodowej. Nosi także ślady dawnego użytkowania jako miejsce składania ofiar. Został nazwany imieniem John'a Maurice'a Nassau, mistrza zakonu Św. Jana z sąsiedniego Słońska. Po wojnie naniesiona została inskrypcja pamięci pierwszych osadników w 1945 roku, upamiętniająca także dawne słowiańskie osadnictwo na tych ziemiach.
jak trafić → Jadąc ze Słońska w kierunku Lemierzyc należy zatrzymać się kilkaset metrów przed miejscowością. Kamień znajduje się w lesie po lewej stronie drogi koło wzgórza.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik polskich zwiadowców z II Wojny Światowej w Słońsku

Pomnik w miejscu lądowania grupy zwiadowców spadochronowych armii polskiej, przeprowadzających rozpoznanie na temat ruchów sił niemieckich.
jak trafić → W Słońsku na rondzie należy skręcić na Ośno Lubuskie. Kawałek dalej wyjeżdzżając z miasta zobaczymy pomnik po lewej stronie pomiędzy wzgórzami.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Gdzie zjeść w okolicy

Restauracja Hubertus w Słońsku

ul. 3-go Lutego 17
66-436 Słońsk
Tel.: 95 7572757
www.hubertus-zajazd.pl
Duża restauracja z bogatym menu (także w języku niemieckim). Szybka obsługa, dobre ceny, ogródek letni. Kominki na zimowe chlody. Połóczona jest z hotelem stacją benzynową i niewielkim sklepem.
jak trafić → Restauracja leży przy głównej drodze wiodącej przez Słońsk za stacją benzynową.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.