Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

WITNICA

(dawniej: Vietz)

Położenie

Witnica położona jest nad Wartą około około 25 km na zachód od Gorzowa Wielkopolskiego i 20 km na wschód od Kostrzyna nad Odrą.
Witnica jest małym miastem liczącym około 6800 mieszkoańców.
Na południe od Witnicy znajduje się dolina Warty, z terenami podmokłymi. Na północ rozciągają się lasy. Na terenie Gminy znajduja sie 3 większe jeziora, największe z nich - Jezioro Wielkie ma powierzchnie 50 hektarów i głębokość 30 metrów.

Historia

Miejscowość Vietz (Witnica) została założona prawdopodobnie przez Templariuszy i od 1261 roku była częścią Marchii Brandenburskiej. Pierwotnie była własnością zakonów, później przeszła w ręce władzy świeckiej. W XV wieku zakon otrzymał prawo założenie browaru (w Witnicy browar znajduje sie do dnia dzisiejszego).
W 1648 roku miejscowość całkowicie opustoszała w wyniku działań Wojny Trzydziestoletniej. Od nowa została zaludniona po otworzeniu tutaj stacji linii poczty królewskiej z Berlina do Królewca.
W 1806 przez miejscowość przeszły wojska Napoleona. Do końca XVIII wieku większość mieszkańców żyła z rolnictwa. Póżniej założono odlewnię żelaza i fabrykę maszyn. W 1857 roku budowa tak zwanej Linii Wschodniej (Ostbahn) połączyło Witnicę z siecią kolejową. W 1935 Witnica otrzymała prawa miejsckie. Po wojnie nazwa miejscowości została zmieniona z Vietz na Witnica (może kojarzyć się z witkami wierzb porastających dolinę Warty).

Współcześnie

Witnica jest rozwijającym się małym miastem. Rozwijające się inwestycje widać w szybko rosnących obszarach biznesowych.
Miasto jest także otwarte na historię.

Co warto zobaczyć:

Kościół pod wezw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Witnicy

Neogotycki kościół wybudowany w 1875 r.
jak trafić → Jadąc z Kostrzyna w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego bedziemy przejeżdżali przez . Należy skierowaś się do centrum miasta.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Stary cmentarz Niemiecki w Witnicy

Na terenie obecnego cmentarza wydzielony jest fragment prezentujący zebrane w formie lapidarium stare niemieckie nagrobki.
jak trafić → Z Witnicy należy kierowaą sie na północ na i Dębno. Na samym końcu Witnicy cmentarz znajduje się po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Witnica

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik wojenny w Witnicy

Pomnik żołnierzy niemieckich z Witnicy poległych w I Wojnie Światowej.
jak trafić → Z centrum Witnicy należy kierować się na Dębno. Przed wyjazdem z miasta przejedziemy obok sporego placu obsadzonego drzewami na którego środku znajduje siię pomnik.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Prywatne muzeum militarne w Witnicy

Kto ma w ogrodzie prawdziwą armatę? Pan Chielewski z Witnicy ma nie tylko armatę ale całe prywatne muzeum broni, wyposarzenia i umundurowania zwłaszcza polskiej armii.
Ul. Gen. Sikorskiego 35, Witnica. Godziny otwarcia: na telefon: 957515314
jak trafić → Jeżeli jedziemy z Kostrzyna, to tuż przed centrum Witnicy należy skręcić w lewo w ulicę Sikorskiego. Muzeum znajduje się po lewej stronie w domu numer 35. Rozpoznamy go po armacie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Hotel "Lord" w Witnicy

ul. KRN 5
66-460 Witnica
tel: 95 7284532
Fax: 95 7284531
www.hotelwitnica.pl
jak trafić → Z Kostrzyna należy kierować się w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i Witnicy. Hotel położony jest po lewej stronie dużego skrzyżowania w centrum Witnicy.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pole kempingowe w Sosnach

Bardzo ładnie położony kemping nieopodal Jeziora Długie. Mozna wynająć domek albo miejsce pod namiot.
jak trafić → Z Kostrzyna należy jechać do Witnicy. W centrum Witnicy na światłach skręcamy w lewo na Sosny. Po kilku kilometrach po prawej stronie znajdziemy kemping zaraz za jeziorem.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Gdzie zjeść w okolicy

Restauracja Hotelu "Lord" w Witnicy

ul. KRN 5, 66-460 Witnica
Tel.: 957284531
Solidna i elegancka restauracja z doskonałą kuchnią, zarówno polską jak i międzynarodową. Od czasu do czasu obsługiwane są tu zamkniłte imprezy.
jak trafić → Z Kostrzyna należy kierować się w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i Witnicy. Restauracja położona jest po lewej stronie dużego skrzyżowania w centrum Witnicy.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.