Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

CZERNIKÓW

(dawniej: Zernikow)

Czerników jest niewielką wsią położoną kilka kilometrów na południowy zachód od Myśliborza nad Jeziorem Czernikowskim. Od wschodu miejscowość otaczają pola. We wsi znajduje się barokowy pałac z XIX wieku otoczny z jednej strony parkiem pałacowym. Nieopodal pałacu znajduje się XIII wieczny kościół granitowy z zewnetrzną drewanianą dzwonnicą.

Co warto zobaczyć:

Kościół pod wezw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Czernikowie

Gotycki kościół z XIII wieku, przebudowany w XIX wieku. Obok koś drewniana dzwonnica. (Parafia: Golenice (Schildberg))
jak trafić → Z Myśliborza należy kierować się na Dębno. Po wyjeździe z Myśliborza we wsi Wierzbnica neleży skręcić w prawo na Nawrocko -> Czerników. Kościół jest za głównym skrzyżowaniem po lewej stronie, tuż przez bramą pałacu.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pałac w Czernikowie

Barokowy pałac z 1850 roku. Należał w przeszłości do licznych rodzin niemieckich z których ostatnimi właścicielami byla rodzina von Oelsen. Po wojnie byla tu szkoła ogrodnicza a następnie PGR. Obecnie Pałac jest własnością prywatną.
jak trafić → Z Myśliborza należy kierować się na Dębno. Po wyjeździe z Myśliborza we wsi Wierzbnica neleży skręcić w prawo na Nawrocko -> Czerników. Do pałacu należy jechac cały czas prosto przez wieś.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.