Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

MARZĘCIN

(dawniej: Marienspring)

Położenie

Marzęcin leży w środku lasu około 10 kilometrów na północny zachód od Gorzowa Wielkopolskiego nad rzeką Kłodawką.

Historia

Marzęcin to w rzeczywistości miejsce w lesie, w którym przed wojną istniała niemiecka miejscowość Marienspring. Zostala ona założona jako kuźnice, później zbudowano tam młyn wodny. W styczniu 1945 roku w Marienspring, w dogodnym miejscu przeprawy przez rzekę Kłodawkę 5 czołgów niemieckich zastawiło zasadzkę na zbliżającą się kolumnę czołgów Armii Czerwonej. Nieszczęśliwie dla Niemców od tyłu czyli od strony Wysokiej zabłąkał się pojedyńczy uszkodzony radziecki czołg. Zaskoczeni dowodcy niemieckich czołgów wykonali niepotrzebny manewr odwracając pojazdy w strone pojedynczego czołgu. W tym czasie nadjechała oczekiwana kolumna czołgów rosyjskich i wykorzystując odsłonięte słabe punkty zniszczyła pomimo słabszego uzbrojenia czołgi niemieckie. Rosjanie po zniszczeniu czołgów spalili doszczętnie także cała sąsiednią wieś - Marienspring. W jednym z domów zgineła 9-letnia mieszkanka Marienspring. Ruiny wsi przetrwały do 1983 roku kiedy to zostały całkowicie rozebrane.
Obecnie w miejscu dawnego niemieckiego cemantarza znajduje się lapidarioum utworzone z nagrobków. Mozna odnależć także resztki mlyna wodnego, tablice upamietniającą mieszkańców Marienspring poległych w I Wojnie światowej oraz pomnik dawnego leśniczego. Po drugiej stronie Kłodawki znajdujemy natomiast nowo utworzony pomnik pamięci Eriki Sommerfeld która zgineła w czasie najazdu Radzieckiego.

Co warto zobaczyć:

Marzęcin

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Resztki cmentarze niemieckiego w Marzęcinie

Świetnie zachowane kamienie nagrobne zgromadzone w formie lapidarium na zboczu nad jeziorem. Bardzo ładne i spokojne miejsce w środku lasu kilka kilometrów na północ od Gorzowa Wielkopolskiego. W tym miejscu przed wojną znajdowała się niewielka wioska - Marzęcin z której obecnie nic nie pozostało.
jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik wojenny w Marzęcinie

Pomnik żołnierzy niemieckich z Marzęcina poległych w I Wojnie Światowej.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.