Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

PRZELEWICE

(dawniej: Prillwitz)

Historia

Historia osady w miejscu dzisiejszych przelewic sięga trzeciego tysiąclecia p.n.e. Miejscowośū w postaci zbliżonej do dzisiejszej, powstała w XII wieku po osiedleniu się tutaj niemieckiej ludności z terenu Starej marchii (Altmark).

Około 1300 roku zbudowano kościoł. Od końca XV wieku Przelewice trafiają w ręce starej szlacheckiej rodziny niemieckiej von Schack. W 1799 Otto Friedrich Ludwig von Schack, sprzedał Przelewice, które przejął August Heinrich Borgsted i przemienił je w świetnie prosperujący majątek.
W 1814 wybudowany został pałac. W 1821 majątek zakupił książe Fryderyk August Hohenzollern dla swojej przyjaciółki Augusty Arend z która miał siedmioro dzieci. Augusta przyjeła nazwisko szlacheckie von Prillwitz od majątku. Rodzina von Prillwitz zajmowała majątek w Przelewicach do 1876 roku, kiedy to kupił go berliński przemysłowiec Lachmann za którego czasu również majątek bardzo dobrze prosperował.

W 1922 majśtek w przelewicach kupił Conrad von Borsig którego zainteresował Przelewicki park. Rozbudował on park nadając mu charakter zbliżony do dzisiejszego ogrodu dendrologicznego. Conrad von Borsig zginał zastrzelony pod koniec II Wojny Światowej we własnym parku przez rosyjskich żołnierzy.
W 1898 przez Przelewice przebiegła linia kolejowa.

Co warto zobaczyć:

Pałac w Przelewicach

Pałac został zbudowany w 1814 roku. W 1821 roku kupiony został przez księcia Prus Augusta Wilhelma dla Augusty Arend z ktąra książe miał nieslubne dziecko. Augusta przyjęła poźniej nazwisko Prillwitz, od posiadłości. Pałac został następnie kupiony przez przemysłowca Conrada von Borsig który przebudował park tworząc ogród dendrologiczny. Obecnie w pałacu mieści się centrum edukacyjne, hotel oraz kawiarnia.
jak trafić → Do Przelewic łatwo trafic z Lipian, Pyrzyc albo Barlinka. Droga do ogrodu dendrologicznego jest dobrze oznakowana.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ogród Dendrologiczny w Przelewicach

www.ogrodprzelewice.pl
W parku w Przelewicach, który został zbudowany przez niemieckiego przemysłowca i pasjonata dendrologii Conrada von Borsig możemy znaleźć piękny ogród dendrologiczny zawierający rzadkie gatunki drzew oraz innych roślin. Zwiedzając ogród można spacerować po Ogrodzie Japońskim, kładkach nad wodą, Oranżerii. Warto odwiedzić pałac oraz pomnik Conrada von Borsig zastrzelonego we własnym parku przez Rosjan pod koniec wojny.
jak trafić → Do Przelewic łatwo trafic z Lipian, Pyrzyc albo Barlinka. Droga do ogrodu dendrologicznego jest dobrze oznakowana.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.