Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

STARE ŁYSOGÓRKI

(dawniej: Alt-Lietzegöricke)Co warto zobaczyć:

Stare Łysogórki

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz Wojskowy w Starych Łysogórkach

Na cmentarzu spoczywa 1973 polskich żołnierzy poległych w 1945 r. w czasie Operacji Berlińskiej. 322 żołnieży jest nieznanych.
jak trafić → Jadąc z Siekierek do Starych Łysogórek cmentarz znajduje się po lewej stronie. Czołg przed cmentarzem widać z daleka.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Muzeum Pamiątek I Armii WP w Starych Łysogórkach

Muzeum prezentuje przedmioty związane z forsowaniem odry oraz obiekty archeologiczne ze stanowisk połozonych wzdłóż doliny Odry. Obok muzeum znajduje się czołg pomnik oraz cmentarz wojskowy.
jak trafić → Jadąc z Siekierek do Starych Łysogórek, muzeum znajduje się po lewej stronie drogi tuż przed Starymi Łysogórkami. Czołg trudno przegapić.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kościół w Starych Łysogórkach

Dosyć nowy i prosty budynek ma ciekawą historię. Stare Łysogórki nie miały kościoła i na mszę chodzono do Gozdowic. Władze komunistyczne nie pozwoliły na budowę kościoła więc w latach 80' księdz Lech Stasiewski rozpoczął budowę owczarni w . Krótko przed zakończeniem budowla została poświęcona w tajemnicy jako kościół i tak też zostało.
Msze w niedziele godzina 11:00.
jak trafić → Należy iść drogą naprzeciwko sklepu i restauracji około 300 metrów po czym należy skręcić w lewo i iść jeszcze 200 metrow.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik ku czci saperów I Armii Wojska Poslkiego w Starych Łysogórkach

Pomnik zołnierzy I Armii Wojska Polskiego, którzy organizowali przeprawę desantową przez Odrę w kwietniu 1945 r.
jak trafić → Jeżeli jedziemy z Cedyni, to kamień znajduje się kilkaset metrów po wjechaniu do wsi po prawej stronie drogi.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Stare dęby w Starych Łysogórkach

jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny starego kościoła w Starych Łysogórkach

Przy jednej z bocznych dróg w Starych Łysogórkach nzajdują się resztki ruin dawnego kościoła. Kościół przetrwał wojnę i został rozebrany w latach powojennych. Materiał został wywieziony na odbudowę zniszczonych wówczas miast.
jak trafić → Należy pójść piaskową drogą naprzeciwko sklepu (koło remizy) do pierwszego skrzyżowania dróg. Ruiny znajdują się za skrzyżowaniem po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Noclegi w Starych Łysogórkach

Stare Łysogórki 33, tel: 914145012, tel: 698370441
Ładny pensjonat z ogrodem i miejscem na grilla. Mili właściciele, ładna okolica. Może zakwaterować łącznie 10 osób. Można zostawić samochód na zamykanym podwórku. Cena około 30-40zł za nocleg.
WWW: noclegi-lysogorki.pl
jak trafić → Jadąc z Mieszkowic w kierunku Cedyni pensjonat zobaczymy po lewej stronie drogi około 400 metrów po wjechaniu do wioski .
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Gdzie zjeść w okolicy

Restauracja "Odra" w Starych Łysogórkach

Mała i dogodnie położona przy drodze z do Mieszkowic. Z zewnątrz lekko postkomunistyczny wyglłd. Typowo polska kuchnia, warto posłuchać rad właściciela, który zawsze poleca smaczne dania. Wygodny parking i ogródek. Możliwość organizacji przyjęć.
jak trafić → Restauracja leży przy drodze głównej prowadzącej przez wieś
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.