Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

DARGOMYŚL

(dawniej: Darrmietzel)

Położenie

Dargomyśl położony jest 4 km na południowy wschód od Dębna, nieopodal ujścia Sienicy (Daru) (od którego może pochodzić nazwa miejscowości) do Myśli.
Wieś posiada szkołę i elektrownie wodną.
Liczba mieszkańców wynosi 587 (2011).

Historia

Wieś została po raz pierwszy wspomniana w 1262 roku, gdy należała do Templariuszy. W 1433 została spalona przez Husytów, w 1758 przez pruską armię przeprowadzającą udawany atak przed bitwą pod Sarbinowem, a w 1805 roku przez Francuzów. W 1875 wieś została sprzedana przez właściciela rządowi niemieckiemu.

Ciekawe miejsca

Kościół wybudowany w XIII wieku (wieża wybudowana w 1748 padła ofiarą pożaru w kwietniu 1897) i musiała zostać częściowo wyburzona. Górna ceglana część wieży została dobudowana w 1898 r. Dzwon kościelny datowany jest na końcówkę XIII lub początek XIV wieku. Elektrownia wodna w południowej części wioski (dawny młyn) to dwa trzypiętrowe budynki zbudowane w drugim dziesięcioleciu XX w.
Tekst: Paweł Zieliński, 2012

Co warto zobaczyć:

Kościół Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Dargomyślu

Granitowy Kościół zbudowany około 1260 roku. Ufundowany przez Templariuszy. Kościół przedstawiony był w tle znanego obrazu -> Roberta Warthmüllera przedstawiającego króla Fryderyka II wizytujacego uprawę ziemniaków. Wieża kościoła miała wówczas odmienny wygląd niż obecnie.
Msze św. w niedziele o godz. 10:30. (Parafia: Cychry)
jak trafić → Z Dębna należy kierować się na Kostrzyn. Wyjeżdżając z Dębna odbijamy w prawo na Dargomyśl. W Dargomyślu kościół znajduje się w środku wsi.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz koło kościoła w Dargomyślu

jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.