Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

KOSTRZYN

(dawniej: Küstrin)

Położenie

Kostrzyn leży nad Wartą i Odrą, na granicy polsko-niemieckiej. Do Kostrzyna mozna dojechać z Gorzowa Wielkopolskiego jadąc na zachód (45 km), ze Szczecina jadąc na południe (ok 130 km), albo z przez Skwierzynę (65 km) i Słońsk. W odległości 90 km na zachód od Kostrzyna leży Berlin.
Miasto ma około 17000 mieszkańców.
Kostrzyn od południa opływa rzeka Warta, która kilka kilometrów dalej na zachód wpada do Odry. Na północ od Kostrzyna rosną lasy a cała południowa okolica to podmokłe łąki i bagna, które stanowią Park Narodowy Ujścia Warty.

Historia

W XVI wieku Kostrzyn został otoczony potężnymi fortyfikacjami. W mieście znajdowała sie twierdza.
Kostrzyn był stolicą Nowej Marchii. Forteca została zdobyta w 1806 roku przez armię francuską.
W XIX wieku wokół miasta zbudowano cztery forty i kilka innych obiektów militarnych.
W 1945 roku miasto i twierdza zostały kompletnie zniszczone przez rosyjską artylerię. Po wojnie reszta miasta i zamku została niemal całkowicie wyburzona.

Współcześnie

Obecnie na terenie Starego Miasta w Kostrzynie działa
Muzeum Twierdzy Kostrzyn:
ul. Graniczna 1
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Telefon: +48 957522360
e-mail: biuro@muzeum.kostrzyn.pl

Punkt Informacji Turystycznej
tel: +48 607 770 603
W Kostrzynie zlokalizowane są zakłady przemysłowe produkujące papier i zakłady spożywcze.

Stacja kolejowa w Kostrzynie jest jedną z 2 stacji w Polsce gdzie tory sa zlokalizowane na 2 poziomach. Jeden poziom z linią Północ-Południe i jeden Wschód-Zachód.

Co warto zobaczyć:

Stara przepompownia w Kostrzynie

--
jak trafić → --
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny Starego miasta w Kostrzynie

Pozostałości pięknego starego Kostrzyna, z którego pozostały ruiny zwykle nie przekraczające metra wysokości. Widać stare posadzki i schody, częściowo odrestaurowane dla zwiedzających. Bardzo ładny widok na Odrę.
jak trafić → Wjeżdżając do Kostrzyna od Słubic należy na krzyżówce niedaleko stacji benzynowej Statoil nie skręcać w prawo tylko zaparkować po lewej stronie, koło hotelu Bastion.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kostrzynie

Cmentarz Czerwonoarmistów poległych w walkach o Kostrzyn w 1945 r.
jak trafić → Jadąc w strone Słubic można zostawić auto na parkingu koło hotelu Bastion i przejść się na ruiny starego miasta. Cmentarz jest na samym końcu nad Odrą.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Odra

Druga pod względem długości rzeka Polski. Ma długość 854,3 km i niesie około 500 m3 wody na sekundę. Wzdłuż Odry biegnie czćść granicy polsko-niemieckiej. Piękne widoki można podziwiać wzdłuż całego biegu Odry.
jak trafić → Odrę można oglądać w Kostrzynie, Czelinie, Gozdowicach, Starej Rudnicy, Zatoni Dolnej i innych.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pompeje nad Odrą: Przez Kostrzyńskie stare miasto.

Trasa: Kostrzyn nad Odrą Więcej informacji ⇒
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Zabytkowa lokomotywa Pt47-121 (33D48) w Kostrzynie

Na wjeździe do stacji naprawczej taboru stoi w Kostrzynie historyczna polska lokomotywa typu Pt47 z węglarką 33D48. Maszyna o numerze 121 została zbudowana w roku 1949 w zakładach Cegielskiego w Poznaniu i używana była jako lokomotywa ekspresu PKP. Potrafiła rozpędzić się do 110 km/godz.
jak trafić → Z centrum Kostrzyna należy kierować się na Dębno. Tuż za tunelem nieopodal centrum po lewej stronie na górze zauważymy wielką lokomotywę. Samochód można zaparkować po prawej stronie za tunelem.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Przystanek Woodstock w Kostrzynie

Największy Rockowy festiwal w Polsce organizowany przez Jurka Owsiaka. Odbywa się co roku na początku sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.
jak trafić → Przystanek Woodstock organizowany jest na północ od Kostrzyna na wielkim placu który znajdziemy wjeżdżając do Kostrzyna od strony Dębna i skręcając w lewo na pierwszym rondzie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Kostrzyn - Stare zdjęcia

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Co warto zobaczyć w okolicy:

Fort Sarbinowski w Kostrzynie

System bunkrów wybudowany w latach 1883-1887 jako część Twierdzy Kostrzyn. Pozostały tylko dosyć widowiskowe resztki umocnień.
jak trafić → Jadąc z Dębna do Kostrzyna bunkry zlokalizowane są ok 3 kilometrów przed Kostrzynem po lewej stronie. Trzeba jechać ok. 300 m żużlówką.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Pomnik Bitwy pod Sarbinowem koło Sarbinowa

Odnowiony Pomnik wzniesiony w miejscu Bitwy pod Sarbinowem pomiędzy Prusami a Rosjanami w roku 1758. Poprzedni stojũcy w tym miejscu pomnik był wspomniany w książce znanego pisarza niemieckiego Theodora Fontane'a "Wanderungen durch die Mark Brandenburg". Pomnik tamten zostal jednak zniszczony i przez długi czas w jego miejscu znajdował się jedynie stos kamieni. W 2010 roku został postawiony nowy pomnik w tym samym miejscu - w którym stacjonował król pruski Fryderyk II.
jak trafić → Jadąc z Kostrzyna w kierunku Dębna należy w miejscowości Sarbinowo skręcić w lewo. Około kilometra za Sarbinowem po prawej stronie drogi zobaczymy tablice z wizerunkiem pruskiego żołnierza. Znajdująca sie przy niej aleja drzew prowadzi do miejsca w którym znajdował się pomnik.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Cmentarz Stalagu III C w Kostrzynie

Cmentarz pamięci mordu dokonanego w czasie wojny przez Hitlerowców na jeńcach alianckich.
jak trafić → Z Kostrzyna należy kierować się na Namyślin (Neumühl/Nm.). W dzielnicy Szumiłowo należy jechać w lewo do końca ulicą Namyślińską (bruk). Następnie około 300 m w lewo (należy szukać oznaczeń).
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Rezerwat Ptaków Słońsk

Rezerwat ustanowiony w 1977 roku celem ochrony różnych gatunków ptaków. Rezerwat obejmuje bagna i rozlewiska na południe od Kostrzyna.
jak trafić → Jadąc z Kostrzyna na Poznań rezerwat zaczyna się zaraz za rondem i przejazdem kolejowym.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Park Narodowy "Ujście Warty"

Park Narodowy "Ujście Warty" istnieje od roku 2001 na terenie 8074 hektarów pomiędzy Słońskiem, Kostrzynem and Witnicą. Występuje tutaj ok. 270 gatunków ptaków, wiele zagrożonych, a także wiele rzadkich roślin. Park można zwiedzać wieloma trasami.
jak trafić → Z Kostrzyna należy jechać na Słońsk. Budynek administracji parku znajduje się niedaleko po prawej stronie. Park rozciąga się na lewo. Ze Słońska prowadzą dobre trasy piesze przez park.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Hotel Bastion w Kostrzynie

jak trafić → Z Kostrzyna należy kierować się na Słubice. Hotel jest kilkaset metrów za mostem przejazdem kolejowym, niedaleko McDonald's.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Gdzie zjeść w okolicy

Bar "Oczko" w Kostrzynie

Wyśmienity gyros z wielką ilością sosów i surówek. Duży wybór dań typu fast food.
jak trafić → Położony w centrum Kostrzyna, niedaleko ronda przy drodze w kierunku Namyślina, naprzeciwko Netto.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Restauracja Gospoda w Kostrzynie

Restauracja jest tymczasowo nieczynna.
Duża restauracja z bogatym menu. Szybka obsługa. Czynne 24 na dobe.
jak trafić → Z ronda przy wyjeździe z Kostrzyna w kierunku Słońska nalezy kierowac się w strone stacji Shell i budynkow w stylu fortu z westernu. Restauracja jest położona na terenie "fortu".
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.