Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

PRZYJEZIERZE

(dawniej: Butterfelde)

Położenie

Przyjezierze leży nad Jeziorem Przyjezierskim i na północnym brzegu Jeziora Morzycko, 3,1 km na północ od Morynia. Miejscowość zamieszkuje 283 osób (2009 r.). Stacja kolejowa Przyjezierze-Moryń, należy do nieczynnej już linii Stargard Szczeciński - Siekierki i położona jest w zachodniej części wsi.

Historia

Wioska po raz pierwszy wspomniana została w 1399 roku. W XVIII wieku posiadłość była własnością Pruskiej Rodziny Królewskiej. Od 1740 posiadłość była w stałej dzierżawie.

Ciekawe miejsca

Kościół w Przyjezierzu został wybudowany na początku XIX wieku. Jego wnętrze datowane jest na ten sam okres. Dzwony kościelne zostały wykonane w latach 1804 i 1918.
Parterowy dworek zbudowano w XVIII wieku, w późniejszych latach był przebudowywany. Nieopodal utworzono park, którego elementy, takiej jak ścieżka wzdłuż brzegu jeziora czy aleja kasztanowcowa są wciąż widoczne.

Text: Paweł Zieliński, 2012

Co warto zobaczyć:

Kościół w Przyjezierzu

jak trafić → Z Chojny można jechać na Mieszkowice. W Godkowie Osiedlu należy odbić w prawo na Godków > Mirowo > Przyjezierze > Moryń
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Dwór w Przyjezierzu

Dworek wybudowany w XVIII wieku, w późniejszych latach przebudowywany. Nieopodal pozostałości parku pałacowego
jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Ruiny cmentarza niemieckiego w Przyjezierzu

Ruiny cmentarza znajdują się w gęstych zaroślach nieopodal centrum wsi. Bardzo silnie zniszczone. Zachowały się jedynie nieliczne fragmenty dawnego cmentarza. Brak tablic nagrobnych i ich fragmentów.
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/cmentarze/przyjezierzecmentarz.php on line 17

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /obiekty/cmentarze/przyjezierzecmentarz.php on line 18
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Jezioro Morzycko

Morzycko ma 60 m. głębokości przez co jest 9 pod tym względem jeziorem w Polsce. Powierzchnia jeziora zajmuje 342 hektarów. W jeziorze występuje między innymi sielawa.
jak trafić →
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Przyjezierze - Stare zdjęcia

fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Noclegi w okolicy

Pokoje gościnne Państwa Sabiny i Jerzego Staszewskich w Moryniu

ul. Polna 7, tel. 0609240202, 0914146346
Ładny pensjonat z ogrodem i niewielkim barem na dole. Mili właściciele, ładna okolica. Może zakwaterować łącznie do 7 osób.
jak trafić → Jadąc z Morynia w kierunku Chojny i Cedyni należy skręcić na przeciwko tego budynku w lewo a następnie w prawo. Pensjonat jest po lewej stronie.
fot
Kliknij aby zobaczyć więcej zdjęć »

 

Komentarze:


Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.