Zdjęcia i informacje o Ziemii chojeńskiej, kostrzyńskiej i gorzowskiej.

pl en de

Wzdłóż Odry z Osinowa Dolnego do Gozdowic.

Widok na Odrę w Gozdowicach.

Opisana poniżej trasa wiedzie wzdłóż widokowego brzegu rzeki od Osinowa Dolnego do Gozdowic pomiędzy Odrą a wysokimi brzegami doliny Odry.

Jadąc z Niemiec lub z Cedyni do Osinowa Dolnego natkniemy sie na Ogromną Halę targową nazwaną "Oder Center Berlin". Mozna tu zarówno zrobić zakupy wszelkiego rodzaju jak i zatankować samochód.

Nad Odrą
Nad odrą
Na skrzyżowaniu naprzeciwko wielkiej hali targowej odbija droga na Dębno. Droga jest utrzymana w dobrym stanie. Biegnie na południe wzdłóż Odry.

Warto zachowac umiarkowaną prędkość aby przyjżeć się pięknym krajobrazom nadodrzańskim rozciągającym się po prawej stronie Mijana okolica z licznymi bocianimi gniazdami, porośnięta gęstymi trzcinami, pokryta rozlewiskami może przypominac Delte Dunaju lub innych wielkich rzek.

Trasa wiedzie przez małe spokojne wsie z licznymi śladami przedwojennej świetności.

urocze zakątki ...
Urocze zakątki ...
Po drodze napotkamy pieknie położony i dobrze urządzony praking leśny - doskonałe miejsce na przystanek w podróży lub piknik.

Za miejscowością Siekierki po lewej stronie znajdziemy pomnik oraz cmentarz polskich żołnieży poległych w czasie forsowania Odry w 1945 roku. Na pomniku stoi rosyjski czołg typu IS-2, pamiątka walk w 1945 roku. Na clentarzu spoczywa około 2000 polskich żołnieży. Wielki pomnik na cmentarzu jest dziełem polskiego artysty Sławomira Lewińskiego, który zaprojektował także pomnik Mieszka I na rynku w Mieszkowicach. Obok pomnika-czołgu znajduje sie niewielkie muzeum wojskowe.

Restauracja Nad Odra
Restauracja "Nad Odrą"
Droga prowadzi dalej do Starych Łysogórek, gdzie mozna zatrzymać się na posiłek w restauracji "nad Odrą", której wygląd jest typowy dla obiektów usługowych lat siedemdziesiątych, lecz mimo to restauracja jest ładnie utrzymana a posiłki sa godne polecenia, za przystępna cenę. Dania są zawsze świeże i apetycznie przygotowane.

W Starych łysogórkach mijamy również zajazd typu "Agroturystyka".

Punkt widokowy Bunkier
Punkt widokowy "Bunkier"
Przed wsią Gozdowice warto zrobić następny przystanek na oznakowanym leśnym parkingu po prawej stronie, za pomnikiem upamiętnijącym marsz wojsk na zachód w 1945. Kilkadziesiąt metrów dalej znajdziemy tak zwany punkt widokowy "Bunkier" na szczycie skarpy z szerokim widokiem na Niemiecka stronę odry.
Z tego miejsca odbywało sie (prawdopodobnie) dowodzenie przeprawą przez odrę w 1945 roku. Dzisiejszy bunkier jest wielkokrotnie przebudowywaną repliką.

Dom z pruskiego muru
Dom z pruskiego muru
Jadąc dalej docieramy do Gozdowic. Gozdowice, (przed wojną: Gästebiese) odgrywały istotną role w zmianie biegu odry w XVIII wieku. W okolicy Gozdowic przekopano tak zwana Nową Odrę skracając tym samym znacznie jej bieg. W czasie wojny siedmioletniej w 1758 pruski król Fryderyk Wielki przekroczył w Gozdowicach odrę po skonstruowanym w tym celu prowizorycznym moście co pomogło mu w zwycięstwie pod Zorndorf.

Podczas II Wojny światowej w tym samym miejscu polskie wojska zbudowały most pontonowy po którym wraz z armią rosyjską przeprawiały sie przez rzekę pod zmasowanym ogniem wojsk niemieckich. W centrum wsi znajduje sie pomnik sapera. Po prawej stronie od niego nad odrę wiedzie niewielka asfaltowa droga nazywana "Drogą śmierci" ze względu na wydarzenia kwietnia 1945 kiedy to ziemia Gozdowicka nasiaknęła krwią żołnierzy. Na skrzyżowaniu dróg znajduje się także Muzeum pamiątek Wojsk Inżynieryjnych gdzie podziwiać można między innymi pontony i łodzie używane do forsowania Odry.

W miejscu gdzie "droga śmierci" dochodzi do Odry, po lewej stronie na wysokiej górze znajdują sie ruiny dawnego pomnika Fryderyka Wielkiego wzniesionego w 1908 roku. Pomnik zostal niestety zniszczony w 1945 roku (obecnie jego częśc stoi wśród zbioru kamieni przed domem z numerem 22).

Kościół w Gozdowicach
Kościół w Gozdowicach
Warto obejrzeć także kościół, wraz ze stojącym nieopodal pomnikiem dawnego właściciela tych ziem - Falckenberga, z tablica w języku niemieckim i polskim. Tablica poświęcona jest zmarłym dawnym mieszkńcom Gozdowic. Tego typu tablice mozna spotkać w niektórych miejscach na terenie dawnej Nowej Marchii.
Tablica pamiątkowa
Tablica pamiątkowa


Ulica wdół nad Odrę to ostatni etap wycieczki. W gozdowicach znajduje sie nowe przejście graniczne. Mieszczą się tam budynki mające słóżyć odprawom granicznym, które dzięki wejściu Polski do strefy Schengen przestały pełnić swoja funkcję po tygodniu działania. Nieco powyżej obok sklepu "U Magdy" działa w sezonie grill bar. Wyjeżdżając z Gozdowic można także zaopatrzyć sie w doskonały miód z pasieki Marka Atroszko Atroszko.

Prom Bez Granic
Prom "Bez Granic"
Przeprawa przez granicę sama wsobie jest atrakcją ze względy na środek lokomocji.
Prom kołowy o nazwie "Bez Granic" , pływa od 2007 roku. prom przewozi pieszych, rowery oraz samochody osobowe do niemieckiej wsi Güstebieser Loose. Przejazd jest niedrogi. Informacje o kursach promu oraz cenach można znaležć pod adresem: www.gozdowice.pl.

W tym samym miejscu co dzisiejszy prom, działał także prom o napędzie linowym przed wojną. Przed wojną także działał w Gozdowicach dobrze prosperujący hotel "Deutsches Haus". Ze względu na swój urok okolica była przed wojna znana jako miejsce wypoczynku mieszkańców Berlina.

Jeżeli nie chcemy (lub nie możemy ze względu na zbyt wysoki poziom wody kiedy to prom może wstrzymać kursy) płynąć promem, możemy opuścic Gozdowice jadąc na wschód w kierunku Mieszkowic i dalej do Chojny lub Kostrzyna.
tekst i zdjęcia: F. Wassmuth, Berlin, 2008




Mimo starań nie gwarantujemy poprawności a zwłaszcza aktualności danych na stronie.